Tatal nu contribuie cu nimic la intretinerea copilului minor

14 august 2017 56

Buna, l-as putea da pe tatal copilului la executorul judecatoresc, daca prima hotarire de judecata l-a obligat sa dea 2.000 lei, dar el a contestat la Curtea de Apel? De 6 luni nu a contribuit cu nimic la intretinerea copilului minor. Ms mult!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
D-na Irina. Să înteleg că ex-soțul a contestat hotîrârea primei instanțe la Curtea de Apel, atunci la ce etapă sunteți cu procesul, este decizia Curții de Apel?
Dacă nu este, atunci nu puteți interprinde nimic până nu este luată o decizia pe dosarul d-ră.

14 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Trebuie să știți că indiferent de faptul că soțul a atacat cu apel prima hotărâre, Dispozitivul hotărîrii conţine menţiunea despre executarea imediată a
hotărîrii (ordonanţei) conform art.256 alin.(1) lit.a) CPC.

Articolul 256. Executarea imediată a hotărîrii ( Cod de Procedură civilă http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=348338 )
... mai detaliat (1) Urmează a fi executate imediat ordonanţa sau hotărîrea judecătorească prin care pîrîtul este obligat la plata:
a) pensiei de întreţinere;

Astfel, indiferent de faptul că acesta a atacat la Curtea de Apel, el este obligat la plata pensiei alimentare.

Astfel dacă acesta se eschivează de la plata pensiei, "Sunteți în drept să apelați la executorul judecătoresc, care la rândul său va lua măsurile de rigoare. Inițial, persoana va primi o scrisoare de înștiințare, precum că el trebuie să achite pensia, lucru pentru care se oferă o perioadă anumită de timp. Dacă părintele continuă să se eschiveze de la plată, urmează măsurile coercitive. De menționat, că potrivit Codului Familiei, eschivarea de la plata pensiei de întreținere este un motiv pentru decădere din drepturile părintești."

15 august 2017