Tatal nu plătește pensia alimentara pentru lunile cand copilul sta la el

1 ianuarie 2021 18

Bună ziua. Tatăl copilului cate plătește lunar o pensie alimentară. Anul acesta copilul a stat la el 3 luni și el refuza sa plateasca pensia pentru aceste 3 luni. Pot sa depun cerere in instanta ca sa incasez pensia pentru aceste 3 luni?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

...mai întâi trebuia să precizezi dacă există deja un contract sau o hotărâre judecătorească privind achitarea/încasarea pensiei de întreținere.....................părerea mea este că, ținând cont că obligația de întreținere este a ambilor părinți, de obicei în mărime egală, tatăl copilului, în caz de litigiu, ar putea obține pentru aceste 3 luni... mai detaliat scutirea de la achitarea pensiei de întreținere......

3 ianuarie 2021