Tatal nu vrea sa-si dea acordul pentru perfectarea actelor

19 iunie 2018 161

Buna ziua. As vrea sa stiu: daca tatal nu vrea sa-si dea acordul pentru perfectarea actelor romanesti pentru copilul de 5 ani, este posibil ca fosta sotie sa-l decada din drepturile parintesti? Eu sunt divortati si el a achita pensia alimentara cu regularitate. Ea vrea sa ia copilul peste hotare, ca sa nu se mai vada cu tata. Va multumesc.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Depuneți acțiune în instanța de judecată privind obținerea permisiunii de perfectare a actelor și ieșire din țară a copilului fără acordul tatălui.

19 iunie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Acesta nu este un motiv pentru a fi decăzut tatăl din drepturile părintești. Cu privire la permisiunea perfectarea actelor într-adevăr adresațiva în instanță de judecată iar cu privire la faptul de a perfecta pașaportul pentru a pleca peste hotare de a nu se vedea copilul cu tatăl este imposibil... mai detaliat pe motiv că stabilirea domiciliului minorului peste hotarele țării se face obligatoriu cu acordul și celuilalt părinte mai mult ca atât Codul Familiei oferă drepturi și obligații egale față de copii pentru ambii părinți, iar împiedicarea de a vedea copilul poate atrage mai multe consecințe negative cât și de ordin penal.

19 iunie 2018