Tatal refuza sa prelungeasca pasaportul copilului si nu da acord pentru plecare peste hotare la odihna

8 mai 2017 54

Sunt in divort cu sotul si la copil de 5 ani a expirat pasaportul roman. Tatal copilului nu vrea deloc sa dea acordul sa-l prelungim si nici procura nu vrea sa faca ca sa plec cu copilul la mare la odihna. Care ar fi solutia de a prelungi pasaportul si de a avea o procura? Trebuie sa recurg la decadere din drepturi?

Jurist comments 1

Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Irina.

În acest caz sunteţi cetăţeni români, de aceea aici se aplică legislaţia română.
Vedeţi legislaţia română.

În cazul în care veţi pleca la odihnă cu copilul ca cetăţeni ai Republicii Moldova, vedeţi art. 1 alin. (2) şi alin. (4) din Legea cu privire la ieşirea şi intrarea... mai detaliat în Republica Moldova.

10 mai 2017