Taxa de stat pentru cererea de chemare în judecată privind depunerea unui denunț fals

26 iulie 2022 14

Bună ziua. Care este mărimea taxei de stat pentru cererea de chemare în judecată privind comiterea infracțiunii de depunere a unui denunț fals unui organ, care este în drept de a porni urmărire penală (art. 311 din Codul Penal)? Cade acest tip de cereri de chemare în judecată sub incidența taxei de stat de 500%, stabilită pentru cererile de chemare în judecată privitor la examinarea chestiunilor vizând apărarea onoarei şi demnităţii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
noi vorbim despre acțiune civilă sau abia e vorba de depunere a unei cerere penale? concretizați puțin situația, dacă e civil, atunci se impune cu taxă, dacă e penal, atunci nu există taxă, însă cauza e intentată și se examinează de organele de urmărire penală cu emiterea sentinței (dacă e... mai detaliat cazul) și ulterio mergeți cu cauza civilă.

28 iulie 2022