Taxa de stat pentru persoane juridice

16 martie 2017 152

Asi aprecia mult sa inteleg daca o persoana juridica in insolvabilitate poate plati taxa de stat in numerar, sau numai prin transfer bancar? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Nicoleta Iftodi
  • Student

Taxa de stat se plăteşte în monedă naţională în numerar şi prin transferare de pe contul plătitorului în instituţia bancară. (art.6, Legea taxei de stat). Codul de Procedură civilă, Legea taxei de stat și Legea insolvabilității nu prevăd alte excepții cu privire la modalitatea de plată.

17 martie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

În mod normal, persoanele juridice achită taxa de stat prin Ordin de plată (transfer bancar). Dar, nu este o problemă să achite taxa de stat în numerar administratorul întreprinderii sau administratorul insolvabilității, la orice bancă comercială.
Rechizitele Curții de Apel Chișinău sunt aici:
https://cac.instante.justice.md/ro/content/taxa-de-stat

19 martie 2017