Taxa de stat stabilita in urma divortului pentru pensia alimentara

29 ianuarie 2018 364

Dupa procesul de divort, tata achita mamei pentru intretinerea copilului minor pensie alimentara in marime de 800 de lei. Suplimentar, achita la banca inca 80 de lei pentru serviciul de stat. De ce se achita aceasta taxa si cum si ce trebuie de facut ca sa nu sa se achite? Sa ramana doar pensia alimentara pentru copil.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Instanța de judecată care a examinat dosarul a adoptat o hotărâre prin care a hotărât incasarea pensiei de întreținere pentru copil/i și încasarea din contul pârâtului
(tatălui) a taxei de stat, deoarece reclamantul este scutit de la plata taxei de stat. Aceasta nu înseamnă că și pârâtul este scutit.
Dacă dumnealui nu... mai detaliat era de acord cu suma taxei de stat ce a fost stabilită de către instanță și considera că a fost calculată greșit, fostul soț putea depune apel, însă din câte înțeleg termenul de depunere a apelului a expirat.

Verificați hotărârea judecătorească și titlul executoriu emis de instanța de judecată.

29 ianuarie 2018