Taxa de timbru

21 februarie 2024 3

Buna ziua. In 2023 am depus contestatie impotriva procesului-verbal contraventional. Recent, instanta a pronutat decizia, in care este scris ca pot depune recurs la Curtea de Apel Chisinau prin intermediul Judecatoriei Orhei. Unde trebuie sa achit taxa de timbru? Si cat trebuie sa achit, daca in 2023 nu s-a perceput aceasta taxa, iar legea e din 2024?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Taxa de timbru se achita pentru fiecare contestație sau cerere de apel sau recurs.

In cazul dvs. taxa de timbru urmează a fi achitată pe contul Curtii de Apel Chisinau.

Accesați linkul de mai jos si găsiți rechizitele bancare pentru achitarea Taxei de timbru:

https://cac.instante.justice.md/ro/content/taxa-de-stat

Achitare taxei de timbru se face fie la... mai detaliat oficiul poștal, fie la MAIB.

In cazul in care dispuneți de un card bancar ai aplicația mobila de la banca sau aveți acces la web banking accesați o sa puteti achita taxa de timbru cu ajutorul acestora fara sa fie necesara deplasarea la oficiul poștal sau la banca.

Cu respect,
Igor Brinișter

22 februarie 2024
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Din motiv că recursul se depune după intrarea în vigoare a noii legi cu privire la taxa de stat, sunteți obligat să achitați taxa de timbru.
Taxa de timbru constituie 200 de lei.

22 februarie 2024