Taxa perceputa de notar e mai mare decat cea indicata pe document

12 februarie 2019 31

Este normal ca taxa sa fie mai mare decat cea care este indicata in documentul emis de notar? La indignarea mea notarul mi-a oferit un cec. Stiind de existenta legii cu privire la metodologia calcularii platii pentru serviciile notariale (nr. 271 din 27.06.2003), ce pot face eu?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,

Puteți încerca să mergeți la alt notar.

15 februarie 2019

Buna seara.Cu un dosar inceput(testament),suntem in faza de a primi certificatul de mostenitor.Cine o sa vrea sa continuie.Are multe abateri de la legislatie,cerind in avans banii pentru certificat,pe care o sal elibereze abia pe 4 martie.

19 februarie 2019