Taxe și contribuții SRL

27 septembrie 2023 3

Bună ziua! Vreau să îmi deschid o firmă (SRL) și nu pot găsi niciun articol în care să scrie ce contribuții trebuie să plătesc lunar (asigurări sociale, sănătate). Am văzut că sunt 29 și 9%. Aceste procente se calculează din venitul lunar sau din salariul mediu pe economie? Dacă, de exemplu, într-o lună sau mai multe luni la rând nu obțin niciun venit, fiind vorba de un SRL fără angajați momentan, mai sunt obligată să plătesc acele contribuții? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Mihai Gherbovei
  • Avocat

Buna Mariana.
Speța dvs este foarte vastă, sunt foarte multe variabile. Mult mai eficient ar fi să luați o consultație la o companie specializată în contabilitate/audit.
succese

28 septembrie 2023