Te poti angaja undeva daca ai control judiciar?

2 iunie 2018 70

Buna ziua! Am si eu o intrebare: te poti angaja undeva daca ai control judiciar?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Irina,
Aplicarea măsurii preventive sub formă de control judiciar nu vă interzice să lucrați, însă sunt anumite restricții referitor la aceasta!

3 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Codul de procedură penală al RM
Articolul 191. Liberarea provizorie sub control judiciar
(1) Liberarea provizorie sub control judiciar este însoţită de una sau mai multe obligaţii prevăzute la alin.(3).
[Art.191 al.(1) modificat prin LP100 din 26.05.16, MO232-244/29.07.16 art.490]
(2) Liberarea provizorie... mai detaliat sub control judiciar nu se acordă învinuitului, inculpatului în cazul în care există date că el va săvîrşi o altă infracţiune, va încerca să influenţeze asupra martorilor sau să distrugă mijloacele de probă, să se ascundă de organele de urmărire penală, de procuror sau, după caz, de instanţa de judecată.
[Art.191 al.(2) modificat prin LP100 din 26.05.16, MO232-244/29.07.16 art.490]
(3) Liberarea provizorie sub control judiciar este însoţită de una sau mai multe din următoarele obligaţii:
1) să nu părăsească localitatea unde îşi are domiciliul decît în condiţiile stabilite de către judecătorul de instrucţie sau, după caz, de către instanţă;
2) să comunice organului de urmărire penală sau, după caz, instanţei de judecată orice schimbare de domiciliu;
3) să nu meargă în locuri anume stabilite;
4) să se prezinte la organul de urmărire penală sau, după caz, la instanţa de judecată ori de cîte ori este citată;
5) să nu intre în legătură cu anumite persoane;
6) să nu săvîrşească acţiuni de natură să împiedice aflarea adevărului în procesul penal;
7) să nu conducă autovehicule, să nu exercite o profesie de natura aceleia de care s-a folosit la săvîrşirea infracţiunii;
8) să predea paşaportul judecătorului de instrucţie sau instanţei de judecată.
(4) Organul de poliţie în a cărui rază teritorială locuieşte învinuitul, inculpatul liberat provizoriu efectuează controlul asupra respectării de către acesta a obligaţiilor stabilite de instanţa de judecată.
[Art.191 al.(4) modificat prin LP100 din 26.05.16, MO232-244/29.07.16 art.490]
(5) Controlul judiciar asupra persoanei liberate provizoriu poate fi ridicat, total sau parţial, pentru motive întemeiate, în modul stabilit pentru aplicarea acestei măsuri.

3 iunie 2018