Telefon cumpărat în credit

18 august 2022 88

Bună ziua. Șase ani în urmă am cumpărat un telefon în credit. Am achitat mai multe rate, după care am plecat din țară și nu le-am mai achitat. Creditorii tot îmi sunau părinții și spuneau că s-a adunat o datorie de peste 9.000 lei, telefonul costând în jur de 5.000. După un timp, nu au mai sunat. Acum însă iarăși cer 3.700 de lei. Ce să fac cu ei?

Jurist comments 3

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua Liza! Oricum trebuie de achitat telefonul luat in credit, atlfel riscati sa fiti data in
instanta de judecata. Pentru mai multe detalii la numarul de telefon: 069049267

19 august 2022
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua, este vorba despre o datorie foarte veche, 6 ani au trecut să înțeleg. Atunci Vă anunț că compania care v-a acordat acest credit a neglijat de termenul de prescripție care la caz este de 3 ani de azile. Deci la momentul de față trei ani au trecut, respectiv... mai detaliat toate drepturile de a pretinde reîntoarcerea datoriilor s-au stins. Însă în cazul în care Vă treziți cu o cerere de chemare în judecată, aveți șansa de a avea parte de cîștig de cauză.

19 august 2022
Pîrlițanu Daniel
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În cazul în care aveți acumulate penalități, atunci compania poate totuși pretinde de la dumneavoastră suma acumulată (cu titlu de penalități ) în decursul ultimilor 3 ani.

20 august 2022