Telefon cumpărat în credit

23 august 2023 3

Bună ziua. Ieri am cumpărat un telefon în credit. Azi am vrut să-l întorc pentru că ieri capacitatea bateriei era de 93%, iar azi este de 92%. Ei spun că nu-i nimic strașnic, dar eu oricum vreau să-l întorc, pentru că evident este un defect. Am scris cerere de întoarcere, dar mi-au sunat peste 3 ore și mi-au spus ca ei au greșit și că bateria era deja 92% din capacitate. Ce să fac ca ei să-mi anuleze contractul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Este necesar să scrieți o cerere în adresa companiei de unde a fost cumpărat telefonul și în adresa companiei de creditare prin care solicitați revocarea contractului de credit și restituirea contravalorii telefonului mobil către compania de creditare, datorită faptului că telefonul este neconform.
Cererea este necesară a fi... mai detaliat depusă în formă fizică la ambele companii și să aveți o dovadă a înregistrării acestora.
Potrivit art. 18 alin. (1) din Legea cu privire la contractele de credit pentru consumatori, consumatorul are la dispoziție un termen de 14 zile calendaristice în care poate revoca contractul de credit fără a invoca motive.
Prin urmare, este necesar să depuneți aceste cereri în termen de până la 14 zile calendaristice din momentul în care ați încheiat contractul de credit.

24 august 2023