Telefon cumpărat în rate

25 septembrie 2018 41

Buna! In luna februarie 2018 am cumpărat un telefon mobil. Ulterior, în luna mai, am plecat in străinătate și nu am mai achitat ratele. Am aflat că numărul a fost sistat și am o datorie de 3.000 MDL. Cum pot sa contest aceasta sumă, daca telefonul costă mai puțin, cu toate că am achitat 4 luni ratele a câte 350 MDL. Care este termenul de prescripție pentru că sa nu pot fi obligat să achit aceste sume ilegale pretinse de către vânzător? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dl. Ion, vânzătorul va calculat dobânda de întârziere la sumele restante care urma să le achitați conform contractului. Din păcată, reieșind din informația prezentate rezultă că vânzătorul este în drept să perceapă această dobândă ca urmare a neexecutării din partea dvs., a obligației contractuale corelative. Însă, sunteți în drept să... mai detaliat vă adresați în instanța de judecată în cazul în care nu sunteți de acord cu acțiunile vânzătorului.

26 septembrie 2018