Telefon cumparat la mana a 2-a

19 aprilie 2019 41

Am cumparat recent un telefon de pe internet. Acesta a fost cumparat de o alta persoana (in rate de la un magazin din MD) si vandut de alta persoana. La cumparare mi s-a oferit actul de vanzare a telefonului si persoana data a zis ca creditul il plateste persoana care a luat initial telefonul (adica persoana care a luat creditul) dar din motive financiare a fost nevoit sa vinda telefonul. Pot urma cauze frauduloase dupa asta? Daca am cecul si actul ca telefonul a fost cumparat, n-o sa ma puna pe mine magazinul sa platesc creditul ?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alex

Dvs ați procurat telefonul de la noul lui proprietar.
Chiar dacă persoana care vi l-a vândut nu a restituit încă împrumutul contractat pentru achitarea telefonului aceasta nu va vizează pe Dvs. deoarece, contractul de împrumut a fost încheiat între acea persoana și organizația de creditare nebancară.

20 aprilie 2019