Telefon furat

28 august 2023 3

Buna ziua. Sotiei i-a fost furat un telefon scump. Am depus plangere la politie si faptuitorul a fost prins, judecat si trimis la inchisoare. Recent, am primit 2 scrisori de la judecatoria Chisinau.
1. "Judecatoria Chisinau Va expediaza titlul executoriu privind incasarea sumei de 25.000 lei cu titlu de prejudiciu, pentru executare".
2. "Se incaseaza de la persoana X in beneficiul lui Y suma de 25.000 lei cu titlu de prejudiciu material cauzat prin infractiune.
In conformitate cu legea, cerintele executorului judecatoresc referitor la indeplinirea hotararilor judiciare sunt obligatorii pentru toate institutiile de stat si obstesti, cetateni. In aceasta baza judecata ii obliga pe toti cetatenii si persoanele oficiale la care se refera sa o execute intocmai si la timp".
Nu este clar ce-s cu banii acestia si nu intelegem daca putem cumva sa primim acesti bani sau nu.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Urmează să depuneți titlul executoriu la executor judecătoresc, care deja se va ocupa cu încasarea sumei de la debitor

28 august 2023