Temeiuri de revizuire a deciziilor CA ca instantei de recurs in dosare contraventionale

18 iulie 2016 100

Temeiul respingerii actiunii in judecata pe dosarul contraventional a servit existenta a unui act administrativ, care a fost prezentat de catre pirit in prima instanta. Acest act administrativ a fost contestat in organul emitent. Paralel, hotarirea primei instante a fost contestata cu recurs la Curtea de Apel mun. Chisinau. Cu o zi inainte examinarii recursului, recurentul obtine raspunsul organului emitent, ca act administrativ a fost anulat 6 luni in urma. In sedinta la CA, raspunsul cu privire la anularea actului administrativ a fost anexat la dosar, cu solicitare de a anula hotarirea primei instante din cauza decaderii probei, pe baza la care a fost adoptata hotarirea 1 instante. Totodata piritul a cerut anexarea la dosar, in loc la act administrativ anulat, a altui act administrativ, care il inlocuia pe acel anulat. Recurentul a insistat contra anexarii acestui act administrativ. Insa, instanta l-anexat la dosar, si a mentinut hotarirea primei instante. Exista oare temeiuri pentru revizuire deciziei Curtii de Apel Chisinau?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut, Ghenadie
Din cele relatate de Dvs se pare ca nu există un temei juridic pentru revizuire, or faptul că instanța de recurs a administrat o probă nouă, și a menținut hotărârea primei instanțe - nu este prevăzut de procedura contravențională ca temei de revizuire. Mai mult decât atît, procedura de... mai detaliat revizuire în cauzele contravenționale se deschide doar în favoarea contravenientului.
Totuși, este necesară analiza documentelor de care dispuneți, pentru că acest răspuns se bazează doar pe intuire a unor circumstanțe care nu sunt descrise suficient în întrebarea Dvs.

18 iulie 2016