Temperatura joasă la calorifere

29 decembrie 2016 127

Bună ziua, Am o problemă. Trăiesc întro garsonieră. Din 3 calorifere în apartament, 2 sunt destul de reci, astfel fiind destul de frig în apartament. Plătesc, însă ca toți ceilalți. Am sunat la Termoelectrica, iar ei au pasat responsabilitatea pe IMGFL, spunând că agentul termic livrat de ei este la temperatura necesară. IMGFL, la rândul lor, spun că nu este responsabilitatea lor și e problemă legată de bloc. Ultima factură mi-a venit 700 de lei, ce pentru astfel de condiții nu este deloc acceptabilă. Ce pot face în acest caz? Pe cine sesizez?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

IMGFL nu doar va furnizeaza energia termica, ci si este gestionarul blocului dvs locativ. El are obligatia sa intretina blocul (vedeti factura de la ei, unde este plata separata pt intretinerea blocului).
Derapand de la intrebare: asa e construit azi sistemul de administrare a blocurilor - nimeni nu raspunde. Solutia pe... mai detaliat termen lung este crearea asociatiei de proprietari in condominiu, numirea unei persoane concrete ca administrator al asociatiei, care va trebui sa se ocupe personal de problemele curente ale blocului.

30 decembrie 2016

Eu stau la chirie, deci nu știu cât de relevantă e soluția pe termen lung. Ce pot să fac acum? Pot depune plângere la protecția consumatorului sau ceva de genul dat? Sau să refuz achitarea facturii, pe motiv că produsul/serviciul nu corespunde standardului, etc.

31 decembrie 2016
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

S-ar putea sa fie cel mai ieften si eficient sa rugati locatorul (proprietarul) sa rezolve. Aveti nevoie de un specialist sa va scoata aerul din calorifere. S-ar putea sa va coste cateva sute lei. Neplata facturilor nu va fi o solutie eficienta, caci nu va duce la nimic altceva decat... mai detaliat la acumularea datoriilor si penalitatilor.

8 ianuarie 2017