Teren aferent blocului locativ

24 aprilie 2020 518

Locuiesc intr-un bloc locativ construit in anul 1988, care este gestionat de catre IMGFL. Locatarii au intentia de a infiinta asociatie, dar dureaza deja mai mult de 2 ani. In fața blocului este un teren de joaca pentru copii. Pe terenul de joaca locatarii din blocurile invecinate isi plimba cainii, care isi fac treaba, dar nu strang din urma lor. Intrebare: se permite locatarilor să îngradeasca terenul din fata blocului (teren de joaca pentru copii) cu un gard din plasa de inaltimea de 1m, care va avea doar o intrare, pentru a exclude posibilitatea ca vecinii din alte blocuri sa-si plimbe animalele de companie pe terenul dat? Mentionez ca terenul este doar al blocului nostru si nu are nimic comun cu alte blocuri. Totodata, gardul va face posibil ca locatarii sa amenajeze terenul după bunul plac, cu flori, copacii, banci etc.

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Se poate face, insa va recomand sa aveti o decizie/acord semnat de majoritatea locatarilor.

25 aprilie 2020

Dar pretura sau primaria in caz ca va veni cu controlul prin curti, sau sesizarea persoanelor strainela si va vedea gardul instalat, nu va recurge la demolare???

25 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Terenul aferent apartine cu drept de proprietate comuna tururor locatarilor blocului respectiv.

25 aprilie 2020