Teren agricol defrisat și replantat fără acordul proprietarului

12 septembrie 2018 49

Sunt proprietara unui teren agricol pe care erau plantati nuci. Un grup de oameni de afaceri au cerut sa vindem acest teren. Am refuzat. Acum am aflat ca acestia au defrisat nucii de pe terenul meu si au plantat pruni pentru afacerea acestora. Ce pot face pentru a-i trage la raspundere?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Tamara,
Urmează să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere privind următoarele:
1. înlăturarea obstacolelor la folosirea bunului imobil
2. repararea prejudiciului cauzat prin defrișarea copacilor de nuci
3. încasarea venitului ratat
4. repararea prejudiciului moral
5. încasarea cheltuielilor de judecată

Atenție! Urmează să prezentați dovezi ce confirmă venitul obținut din exploatarea terenului dat... mai detaliat în perioadele de gestiune fiscală precedente, deoarece aceasta ar permite aprecierea pagubei real suportate și evaluarea aproximativî a venitului ratat pentru următorii câțiva ani.

Succese!

12 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pînă la intentarea unei acțiuni în instanță precum a menționat colegul, începeți cu o plîngere la poliție/procuratură pentru acțiuni de prejudiciere, distrugere a bunurilor proprietate privată.
Daca poliți își face treaba bine, o să aveți probă suplimentara în dosarul precum sa menționat mai sus.

12 septembrie 2018