Teren agricol mostenit

15 iulie 2019 53

Buna ziua! Nu stiu cum sa procedez, cu ce sa incep. Un teren agricol i-a apartinut tatalui, care a decedat acum 3 ani. Mama este inca in viata. Cum trebuie sa procedez ca sa-l trec pe mama, iar apoi pe fiica?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
cererea privind deschiderea succesiunii după decesul persoanei urma a fi depusă în termen de 6 luni din data decesului.
Actual, dacă nu sa întreprins careva acțiuni, urmează să vă repuneți în termenul dat prin instanța de judecată, ulterior se deschide dosarul succesoral la notar,
în calitate de moștenitori vine soția decedatului... mai detaliat cît și copii, cei identificați anterior, pot renunța la cota ce le revine în folosul altul moștenitor.
ulterior se înregistrează modificările la cadastru.

15 iulie 2019