Teren cu hotare gresite

18 mai 2023 39

Buna ziua. In 2012 am procurat un teren in extravilan cu drept de constructie, amplasat intr-o suburbie a Chisinaului. Cand l-am procurat, vecinul facuse deja un gard si a cerut sa-i platesc jumatate din pretul acestuia. Zilele acestea m-am uitat pe planul cadastral si am constatat ca linia de hotar dintre terenul meu si al vecinului este pe o parte a terenului meu si cuprinde poarta de iesire si partea asfaltata din fata portii facuta recent din fonduri europene. Vecinul a inceput sa ma ameninte ca trebuie sa-i cumpar acea bucata. Eu stiu ca atunci cand am cumparat erau alte hotare si 5 ani in urma am dat in exploatare constructii pe acel teren. Oare specialistii de la cadastru nu au vazut nimic? Cum sa inteleg ce se intampla? Zidul dintre hotare l-a facut vecinul.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Solicitaţi de la ASP Cadastru, restabilirea punctelor de hotar pentru a vedea care este hotarul corect conform documentelor cadastrale.
https://www.asp.gov.md/ro/servicii/bunuri-imobile/52/526

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=103073&lang=ro#

20 mai 2023