Teren detinut in comun

9 ianuarie 2020 81

Buna ziua. Tatal meu detinea un teren agricol. El impreuna cu mama au hotarit sa vanda 1/2 din acest teren. Prin urmare, au mers la notar si initial au facut o separare a cotelor parti a bunului detinut in devalmasie, apoi au vandut 1/2 din teren. Ma tarziu, ambii parinti au decedat, iar eu am mostenit jumatate ramasa din teren. Eu pot vinde partea de teren ce imi apartine fara acordul la proprietarului celeilalte parti? Acesta nu se afla in tara si nu pot sa il gasesc. Daca da - care ar fi solutia, tinand cont ca nu se cunoaste cand se va intoarce in RM.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
urmează a vedea documental, s-a format un bun nou cu nou număr cadastral? sau ați devenit coproprietari pe cote părți a terenului. Dacă sunteți coproprietari, urmează să respectați o anumită procedură de preemțiune, dacă sunt divizate ca terenuri separate cu nr. cadastral diferite, puteți vinde fără probleme.

10 ianuarie 2020

O precizare- terenul a ramas cu acelasi nr cadastral, doar ca detinem cite 1/2 din bunul respectiv.

10 ianuarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În cazul dat, urmează a ține cont de dreptul de preemțiune, fapt ce va complica situația dacă nu puteți găsi persoana.

În cazul vînzării unei cote-părți din bunurile proprietate comună pe cote-părți, cu excepția vînzării la licitație, ceilalți coproprietari au un drept de preemțiune în privința cotei-părți care se vinde(drept prioritar... mai detaliat de a cumpăra cota).
Dreptul de preemțiune se exercită pe calea unei declarații adresate persoanei obligate(urmînd a fi confirmată recepția acestei declarații/oferte) dacă se refuză sau sunt lipsă careva intenții de cumpărare a cotei, puteți vinde cota către un terț.

Dacă vînzarea cotei părți nu e posibilă, puteți opta pentru vînzare prin intermediul instanței de judecată la licitație sau solicita atribuirea întregului bun contra unei plăți, totul depinde de caz.

10 ianuarie 2020