Teren din fata geamului

29 decembrie 2018 39

Vreau sa fac o anexa la parter, trebuie sa tai geamul, sa pun usa si sa fac o anexa de 2 metri pe 3, atat cat cuprinde partea mea de apartament. Acest teren trebuie sa-l cumpar de la primarie sau cum se procedeaza? Am expertiza tehnica cu proiectare. Terenul aferent geamului e proprietatea mea sau a primariei?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Terenul aferent blocului locativ, de regulă, aparține în comun tuturor proprietarilor de apartamente din acel bloc.
Trebuie sa vedeti la Cadastru cui apartine acel teren.
Daca e al Primăriei, se incheie contract de locatiune.

Pe linga expertiza si proiect, aveti nevoie cel mai important de autorizatie de construcție.
La etapa... mai detaliat obtinerii acestei autorizații, o sa va fie explicat cum se va proceda si ce act veti incheia.

30 decembrie 2018