Teren dobândit până la căsătorie

18 noiembrie 2022 78

Bună ziua. Mama a dobândit un teren înainte de căsătorie. Acum ea este foarte bolnavă și dorim să trecem terenul pe numele tatălui. Care este procedura? Dacă nu facem documentele menționate, la cine va ajunge terenul în eventualitatea decesului mamei?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Ana, vă deplasați la notar și treciți terenul după tata, cât mamae în viață. Dacă se v-a întâmpla ceva tragic, o să puteți rpin instanță.

19 noiembrie 2022
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ana.
Procedura inregistrării terenului după tata e următoare: Mama și tata cu buletinele de identitate, cu documendul de proprietate, extrasul din registrul bunurilor imobile, certificatul privind valoarea bunului imobil (ambele se solicită de la ASP) se duc la notar și incheie un contract de donație a terenului in beneficiul... mai detaliat tatălui.
După ce contractul a fost autentificat de notar, tata cu acest contract merge la ASP (cadastru) și își înregistrează dreptul de proprietate asupra terenului.
În caz de eventual deces a persoanei va fi deschisă o procedură succesorală (moștenire) și acest teren dacă mai mult mama dumneavoastră nu are de lăsat ca moștenire va fi împărțit pe cote părți 1/4 soțului supraviețuitor și restul in cote egale tuturor copiilor dacă sunt.
Sănătate și viață cît mai lungă mamei dumneavoastră.

19 noiembrie 2022