Teren extravilan (constructii usoare)

6 mai 2023 36

Buna ziua! Detin un teren in extravilan. Vrea sa organizez pe acel teren o baza turistica, cu constructii usoare si piscina. Am nevoie sa schimb destinatia in intravilan? Care este procedura? Multumesc!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul finciar
Articolul 36. Terenurile cu destinaţie agricolă

Terenurile cu destinaţie agricolă, indiferent de forma de proprietate, sînt folosite pentru desfăşurarea activităţii în scopul obţinerii de produse agricole şi pentru amplasarea obiectivelor de infrastructură a agriculturii și a structurilor de primire turistică, din categoria pensiunilor agroturistice, precum şi pentru obţinerea produselor energetice... mai detaliat în condiţiile prevăzute la alin. 2 lit. c) și d).

6 mai 2023