Teren fără titlu

16 aprilie 2020 183

Bună ziua! Vrem să cumpărăm un teren pentru construcții în Cricova, însă proprietarii nu au titlu (titlul se obține după construcția casei). Ma intereseaza ce acte putem întocmi la notar, că să fim siguri? Câte procente din construcție trebuie finalizate pentru a putea da casa în exploatare? Și ce înseamnă aceste procente, de exemplu: acoperiș, uși, fereste etc.? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Jurist comments 1

Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Pentru procurarea terenului nu este obligatoriu nevoie de titlu. Verificati impreuna cu proprietari daca terenul in cauza este format si inregistrat in registrul de stat a bunurilor imobile la Agentia Servicii publice si daca are numar cadastral. Daca totul e ok solicitati extras.

16 aprilie 2020