Teren pentru constructie

7 mai 2020 20

Bună ziua. Suntem o familie tânără, locuim in zona rurala. Am tot cerut la primarie sa ne repartizeze un teren pentru constructia casei, dar ne raspund ca nu au. Am vazut un reportaj la TV in care se spunea ca daca cineva nu își construiește casa pe terenul repartizat sau nu folosește acel teren, atunci terenul automat se intoarce in posesia primariei si poate fi repartizat altor solicitanti. Este adevărat, e posibil așa ceva? Lângă noi este un teren pentru constructii care nu e folosit de mai bine de 17 ani. Cică aparține cuiva, dar nimeni nu i-a vazut. Putem comva primi acest teren nefolosit pentru a ne construi propria casa? Va mulțumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează de verificat ce soarta are terenul respectiv, dacă aparține cu drept de proprietatea cuiva, în condițiile legii acesta aparține exclusiv proprietarului și nimeni nu îl poate priva pentru motivele indicate de dvs. Proprietarul singur decide dacă dacă cînd și cum să exploateze terenul, având doar obligația ca inacțiunea... mai detaliat lui să nu creeze impedimente și deranjuri vecinilor.

8 mai 2020