Teren pentru constructie fara drum de acces

12 iulie 2020 83

Am un teren pentru constructie la care nu am cale de acces. Un vecin cu multi ani in urma a acaparat drumul ce duce la terenul meu. Actele de la cadastru arata ca acolo este drum. Pot sa imi fac dreptate in acest caz? Locuitorii din apropiere sunt influentati sa spuna ca acolo nu a fost drum. O sa imi pot face dreptate, daca actele cadastrale indica existenta drumului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Întâi de toate depuneți o plângere la Poliție și o petiție la autoritatea publică locală.
Vecinul în cauza urmează a fi atras la răspundere contravențională.
Autoritatea publica trebuie să-l simeze printr-o prescripție sa remedieze situația în nu mai mult de 30 zile calendaristice, iar în caz contrar la sancționeze.

Totodată, vecinul... mai detaliat cu pricină poate fi acționat în judecată din raza aflării bunului.

Succes.

12 iulie 2020