Teren pentru constructii

17 aprilie 2020 180

Buna ziua! Dacă terenul pentru constructii are nr. cadastral, pot sa ma asigur ca este destinat anume pentru construcția unei case? Adica, totul este in regula cu terenul sau mai sunt necesare alte documente la care eu, fiind cumpărător, trebuie sa atrag atenția? Multumesc!

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Bună ziua Irina,

Obțineți un extras de la Cadastru. La capitolul A din extras este terenul. La compartimentul modul de folosință trebuie să fie scris: pentru construcții.

La fel, să vă uitați la compartimentul interdicții, grevări, notări - ca să fie totul curat.

17 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Buna ziua Irina. Modul de folosinta a terenului daca aveti numarul cadastral poate fi verificat pe portalul https://www.cadastru.md/ecadastru/webinfo/f?p=100:1:2424813578590704. Ce tine de interdictii, grevari si notari acestea sunt in mod obligatoriu verificate de catre notarul ce autentifica tranzactia

17 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

daca apar intrebari ce tin de modul de accesare a informatiei publice din registru ma contactati

17 aprilie 2020