Teren pentru constructii acordat de primaria comunei

18 iulie 2016 257

Buna ziua, as dori sa aflu ce e posibil de facut in cazul in care primaria satului unde locuim a oferit terenuri de constructii tinerilor familii, insa pe acestea nu poate fi costruit nimic. deoarece, mai multi ani in urma au avut loc alunecari masive de teren, s-a surpat dealul si s-a format un sant abrupt de cam 7 metri adincime si mai multi metri latime, nu se poate construi un drum, din spusele geodezistilor si proiectanului, care a fost la fata locului. Terenul nu merita absolut nici o investitie. Straniu de tot ca s-au gasit persoane competente, care au luat decizii ca acel teren poate fi folosit cu scop de constructii. Care sunt sansele noastre de a schimba lotul de pamint in cazul in care deja i s-a oferit nr cadastral, si de care pirghii ar trebui sa tragem.

Jurist comments 5

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara Ecaterina. Pe marginea problemei d-stră vă comunic următoarele informații relevante reieșind din art. 11 din Codul funciar.

1. Autorităţile administraţiei publice locale atribuie cetăţenilor terenuri fără plată, eliberîndu-le titluri de proprietate atunci cînd atribuie familiilor nou-formate sectoare de teren din rezerva intravilanului pînă la epuizarea acesteia pentru construcţia caselor... mai detaliat de locuit, anexelor gospodăreşti şi grădini: în oraşe - de la 0,04 pînă la 0,07 hectare, în localităţi rurale - pînă la 0,12 hectare. Dimensiunile concrete ale sectoarelor de teren se stabilesc de către autorităţile administraţiei publice locale. Terenul pentru construcţia caselor de locuit poate fi atribuit doar din rezerva intravilanului, numită uneori şi rezerva primăriei, atâta timp cât această rezervă mai este. Intravilan este noţiunea folosită în legislaţie pentru teritoriul propriu-zis al localităţii unde sunt amplasate fondul de locuinţe, loturile de pe lângă case. Acest teritoriu este marcat pe planul (harta) localităţii, iar consiliul local are dreptul să atribuie terenuri pentru construcţia caselor de locuit numai în limita acestui teritoriu. În cazul în care toate terenurile din intravilanul localităţii au fost deja repartizate, consiliul va refuza atribuirea terenurilor, dată fiind lipsa rezervelor care pot fi folosite în acest scop.

2. Se admite atribuirea repetată, fără plată, a terenurilor, în scopurile prevăzute în alineatul 1 al prezentului articol, cetăţenilor a căror proprietate funciară a fost distrusă în rezultatul calamităţilor naturale.

În acest sens, vă sfătui să adresați o cerere Consiliului local, menționînd prevederile legale pe care le-am expus anterior. Daca în intravilan sunt loturi de teren neafectate, Consiliul este obligat să vă atribuie un alt lot. În cazul în care nu mai există, ei ar putea refuza acordarea motivînd că toate terenurile din intravilanul localităţii au fost deja repartizate.

Succese!

18 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Este indicat să depuneți o cerere prealabilă la Primărie in care sa solicitati anularea Deciziei respective, in partea ce tine de atribuirea sectorului cutare de teren in proprietatea Dvs, si emiterea in aceasta parte a unei decizii noi prin care sa va fie atribuit un nou teren care sa corespunda... mai detaliat destinatiei.
Cererea prealabila motivatio prin faptul ca terenul atribuit nu corespunde necesitatilor si nu poate fi exploatat conform destinatiei - edificarea unei constructii locative.
Dupa ce primiti raspuns negativ, sau daca nu-l primiti deloc, depuneti cerere in judecata in contencios administrativ, prin care solicitati iarasi cele expuse mai sus.
Nu in ultimul rind, tin sa mentionez ca Este recomandata asistenta juridica bazata pe examinarea nemijlocita a documentelor.

18 iulie 2016
Ecaterina S

Va multumesc pentru raspuns.
Vom urma sfaturile DVS si vom depune neaparat o cerere cu refuz. Dar problema e ca nu putem fi la curent mai are primaria comunei noastre in rezerva careva terenuri pentru ca o mare parte deja au fost vindute persoanelor juridice si se construiesc cartiere intregi. Si... mai detaliat cu toate ca poate niciodata no sa ne putem construi o casa pe acel teren n-am vrea sa-l pierdem in caz ca nu vor mai avea ce oferi in loc. Am vrea sa stim daca chiar e confidentiala informatia ce tine de disponibilitatea acestor loturi.

18 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ecaterina,
Daca veți contesta Decizia Primăriei, și dacă vi se va refuza pînă la urmă, asta nu presupune că veți rămâne fără terenul actual.... Cererea va fi respinsă iar terenul va fi menținut în proprietatea Dvs.
Despre disponibilitate - anume în răspunsul Primariei la cererea Dvs veți vedea dacă mai sint sau... mai detaliat nu loturi. Pentru că ei dacă vă refuză, o sa facă referire la asta. Și dacă veți continua în judecată, ei vor trebui să demomstreze faptul ca nu mai sunt terenuri disponibile.
Deci, nu aveți ce pierde dacă contestati Decizia.
Pentru clarificari suplimentare, nu ezitați să mă contactați!

18 iulie 2016
Ecaterina S

Da, va multumesc o seara frumoasa sa aveti.

18 iulie 2016