Terenul dintre doi vecini

25 iulie 2018 156

Buna ziua. Intre noi si vecini este o bucata de pamint de aprox 10 m.p. Aceasta bucata este a nimanui (terenul se afla intre ograzile noastre, iar in spatele lui vecinii au ocol pentru animale). Vecinii recent au ingradit bucata data cu gard. Cum putem face sa o privatizam noi? La cine sa ne adresam?

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă terunul menționat constituie proprietate a administrației publice locale, în acest sens, arresațivă către Primărie cu cerere pentru a cumpăra terenul, situația e că administrația dacă e interesată, va scoate terenul la licitație pentru vînzare, cel ce va oferi preț mai bun, va deveni proprietar.

25 iulie 2018
  • Jurisconsult

D-na Maria, de o dată întrebarea trebue de clarificat la primărie, DVS trebue să despuneţi de un document oficial dupî cine se socoate terenul în realitate.Mai apoi vă adresaţi în instanţa de judecată cu o cerere, pentru a fi soluţionat întrtebarea.

25 iulie 2018

Dar daca vecina este plecata peste hotare este posibil de facut licitatia? sau trebuie si ea sa fie? poate sa mai participe cineva la aceasta licitatie? Multumesc pentru raspunsuri!

26 iulie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Participă cine e interesat, nu obligatoriu vecinul.

26 iulie 2018