Terenuri agricole

6 septembrie 2022 65

Buna ziua. Vreau sa cumpar 100 de parcele de teren agricol a cate 7 ari fiecare. Trebuie sa perfectez tranzactiile in cauza la notar sau nu? Conform Regulamentului de consolidare a terenurilor agricole, punctul 102, Citez "Prima propoziție va avea următorul cuprins: „Contractele de vânzare-cumpărare, de schimb sunt autentificate de notari şi alte persoane abilitate prin lege cu atribuţii de autentificare a actelor juridice, cu excepţia contractelor de vânzare-cumpărare a terenurilor agricole proprietate privată cu suprafaţa de până la 0,25 hectare, atribuite conform art. 12 din Codul funciar nr. 828/1991, confirmate prin certificatul eliberat de primăria respectivă".
Este în vigoare acest articol sau e doar un proiect? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat

citiți atent art. 12 din Codul Funciar „Atribuirea în proprietate privată a cotelor de teren echivalent”

7 septembrie 2022