Termenul pentru deschiderea succesiunii de 6 luni de la deces nu mai este în vigoare?

6 ianuarie 2021 27

Vă mulțumesc pentru răspunsul detaliat la întrebarea mea anterioară. Totuși nu am înțeles cum procedăm cu deschiderea dosarului de succesiune, mai exact în legătură cu termenul limită - nu se mai aplică acel termen de 6 luni după deces? Adică, după martie 2019, putem incepe procedura și după 8 luni de la deces? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună Victoria.

Nu cunosc contextul întrebări anterioare, dar încerc să îți răspund la această întrebare.

Conform modificărilor din 01.03.2019, moștenirea trece în mod automat la moștenitori, fără să fie nevoie de acceptare expresă. Totuși, moștenitorii nu sunt forțați să o accepte, ei au la dispoziție trei luni pentru ca să renunțe la... mai detaliat moștenire. Iar pentru asta, ei depun o declarație la notarul care desfășoară procedura succesorală.

Succes.

8 ianuarie 2021