Termen de ședere peste hotare a copilului minor cu pasaport moldovenesc

19 ianuarie 2019 27

Buna ziua. Nora si copilul de 1 an sunt plecati in Belgia la soț. Parintii copilului au cetatenia romana, iar copilul a plecat acolo cu pasaport moldovenec. Zilele astea am ridicat certificatul roman pentru nepot si l-am trimis lor. Poate sa rămână nora cu copilul în Belgia sau e necesar sa se întoarcă în Moldova cu pașaportul moldovenesc până la expirarea celor 90 zile și apoi sa plece deja cu documentele românesti?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Marina,
Copilul poate figura în baza de date cafiind cetățean non UE ceea ce ar putea fi o problemă.
Cel mai bine ar fi consultate autorităților publice din Belgia care, sunt responsabile de evidența migrantilor și perfectarea actelor pentru aceștia.

20 ianuarie 2019