Termen pentru achitarea amenzii contraventionale

3 iulie 2021 53

Buna ziua. In ce termen se achita in jumatate o amenda contraventionala: 72 ore sau 72 ore lucratoare? Care este articolul aplicabil? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Legea spune Contravenientul este în drept să achite jumătate din amenda stabilită dacă o plăteşte în cel mult 3 zile lucrătoare de la data aducerii la cunoştinţă a deciziei de aplicare a sancţiunii contravenţionale.

4 iulie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Tatiama, înm afară de celea menționate de colegul meu dl. Vitalie, mai este un termen de un an de zile pentru achita amenda.

28 iulie 2021