Termen pentru declararea apelului

8 aprilie 2019 122

La 07.03.2019 a fost comunicat dispozitivul hotararii judecatoresti. La 05.04.2019, reclamantul nefiind de acord cu hotararea emisa a solicitat hotararea motivata pentru depunerea apelului. Insa pana acum apelul nu este depus. Este posibil sa fie depusa cererea de apel dupa expirarea termenului de 30 zile? Sau 30 de zile se vor calcula din data emiterii hotararii motivate?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs urma să depuneți un apel nemotivat pentru a nu pierde termenul de prescripție după care ulterior era să vă expuneți în fapt și în drept când dispuneați de hotărârea motivată .

Acum este necesar de a solicita repunerea în termen de declarare a apelului.

8 aprilie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Ecaterina,

Depunerea cererii de motivare a hotărârii și ulterior a apelului peste termen nu este motiv pentru a vă repune în termenul de declarare a apelului, iar necunoașterea legii la fel nu este un motiv plauzibil pentru a solicita repunerea în termen.

8 aprilie 2019