Termenul de apel

19 decembrie 2017 50

Buna ziua. În urma procesului de judecată de stabilire a pensiei alimentare și de divorț s-a emis hotărârea, care ulterior a fost suspendata pe motiv că debitorul a depus o cerere de apel. Dar au trecut deja 4 luni din momentul emiterii hotărârii primei instanțe. La Curtea de Apel mi s-a spus că dosarul nu a ajuns la ei. În cazul dat se poate spune că a expirat termenul de apel?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În cazul în care a fost depus un apel în termen, aceasta suspendă executarea. Astfel când se va expune Curtea de Apel o să aveți o hotărâre pe care o veți putea pune în executare (va trebui să solicitați de judecătoria care a examinat dosarul în prima instanță eliberarea... mai detaliat titlului executoriu)

20 decembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Stela,

Art. 256 alin.(1) al Codului de procedură civilă, menționează faptul că hotărârea judecătorească prin care pârâtul este obligat la plata pensiei alimentare se execută imediat, astfel, indiferent de faptul dacă acesta o atacă cu apel sau nu dvs vă puteți adresa către un executopr judecătoresc pentru satisfacerea pensiei... mai detaliat alimentare.

Totodata, Pensia alimentară se achită din momentul depunerii cererii în instanţă !!!!

20 decembrie 2017