Termenul de deschidere a succesiunii

15 septembrie 2020 188

Bună ziua. Recent am aflat ca termenul de deschidere a succesiunii a fost majorat din luna martie 2020?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Modificarile intervin din 01.03.2019
Si actualmente, pentru cei decedati dupa data sus enunțat, exista doar termen de 3 luni de a refuza, in sensul acceptarii succesiunii nu este limită, astfel daca nu ati refuzat, se consideră ca ați acceptat.
Cei pina la data enunțată, merg dupa prevederile legii de pina la... mai detaliat modificare.

15 septembrie 2020