Termenul de preluare a mostenirii

15 februarie 2021 43

Buna ziua. Parintii nostri au divortat in 1986, iar in 2006 tatal a decedat. Suntem 3 copii. As dori sa aflu daca dupa 14 ani de la decesul tatalui, avem vreun drept asupra mostenirii lasate de acesta. Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl. Nicolai, e posibel să intrați în motenire, pentru aceasta trebue să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere de cemare în judecată.

16 februarie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
posibil, și nu în baza unei cereri de chemare în judecată ci în baza unei cereri în procedură specială de constatare a faptului acceptării succesiunii prin intrarea în posesie, este procedură ne contencioasă, adică nu sunt reclamanți și pîrîți, iar dumneavoastră urmează să probați anumite situații de fapt și de... mai detaliat drept, astfel, în baza unei hotărîri a instanței, sunteți în drept de a moșteni cele rămase după tata decedat prin adresarea la un notar.

16 februarie 2021