Termenul de prescripție în cazul art. 264 CP

13 iunie 2021 91

Buna ziua. Spuneți-mi, vă rog, art. 264 CP are termen de prescripție? Daca da, care este acesta?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Articolul 60. Prescripţia tragerii la răspundere penală
(1) Persoana se liberează de răspundere penală dacă din ziua săvîrşirii infracţiunii au expirat următoarele termene:
... mai detaliat a) 2 ani de la săvîrşirea unei infracţiuni uşoare;
b) 5 ani de la săvîrşirea unei infracţiuni mai puţin grave;
c) 15 ani de la săvîrşirea unei infracţiuni grave;
d) 20 de ani de la săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave;
e) 25 de ani de la săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave.

Pentru a verifica clasificarea infracțiunilor, consultați art.16 Cod Penal al RM.

14 iunie 2021