Termenul de prescripție în cazul cererii pentru partajarea proprietății

26 august 2020 96

Bună ziua! Am divorțat acum 4 ani, avem 2 copii minori. Peste cât timp fosta soție nu va mai putea depune o cerere pentru împărțirea bunurilor? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna
potrivit art. 25 alin 8 Codul familiei
(8) Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută, se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.

Însă acest termen urează a curge potrivit Codului civil
Articolul 395. Începutul curgerii termenului de prescripţie extinctivă

(1) Termenul de prescripţie... mai detaliat extinctivă începe să curgă de la data naşterii dreptului la acţiune. Dreptul la acţiune se naşte la data cînd persoana a aflat sau trebuia să afle despre încălcarea dreptului.

dacă bunurile au fost obținute în timpul căsătoriei, oricum sunteți coproprietari, astfel nu prea aveți șanse să vă eschivați de la partaj dacă se va solicita

27 august 2020