Termenul de prescriptie in privinta contraventiilor

29 iunie 2023 25

Buna ziua. Ce termen de prescriptie au dosarele cotraventionale (art. 318 CC)? A trecut un an de la savarsirea faptei si judecata nu a avut loc. Am primit citatie in instanta pentru prima sedinta care va avea loc la un an si trei luni de la savarsirea faptei imputate. Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Articolul 30. Prescripția răspunderii contravenționale

(1) Prescripția înlătură răspunderea contravențională.

(2) Termenul general de prescripție a răspunderii contravenționale este de un an.

(5) Termenul de prescripție curge de la data săvîrşirii contravenției şi pînă la data rămînerii definitive a hotărîrii cu privire la cauza contravențională.

30 iunie 2023