Termenul limita de stabilire a contravenientului de catre politie

19 ianuarie 2021 16

Am avut un incident in trafic, in urma careia automobilul meu a fost deteriorat de catre un individ necunoscut (ulterior acesta a fost identificat). Am apelat la politie pentru a fi indentificata persoana si trasa la raspundere. In acest sens, amprezentat toate datele de care dispun: numarul de inmatriculare a masinii care a provocat accidentul, numele si prenumele soferului respectiv, contul acestuia pe o retea de socializare. Au trecut deja 3 saptamani, dar politia pretinde ca nu a indentificat persoana, nu ofera detalii despre caz si eschiveaza cand incerc sa-i contactez.
Care este termenul limita in care trebuie identificata de catre politie persoana responsabila de producerea accidentului? Si ce pot face in cazul cand ofiterul de politie nu-si exercita atributiile conform legii?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Sergiu.

Termenul de atragere la răspundere contravențională este de 1 an din data săvârșirii contravenției.
Trei săptămâni nu este un idicator că ofițerul nu își îndeplinește atribuțiile corespunzător.
Toate cererile și demersurile adresați-le în formă scrisă, astfel ve-ți putea proba faptul că ați comunicat ofițerului toate datele de care dispuneți pentru... mai detaliat identificarea făptuitorului.

Succes!

20 ianuarie 2021