Termenul limita pentru a porni un dosar in judecata pentru recuperarea datoriei

5 octombrie 2021 93

Buna ziua. O persoana a luat bani cu imprumut de la mine (cu recipisa). Ulterior persoana in cauza a decedat (era in varsta), inainte ca sa achite datoria. Mostenitorii refuza sa intoarca datoria. Noi ducem negocieri, dar fara success. Notarul a anuntat deschiderea procedurii succesorale in aprilie 2021. Care e data limita pentru a porni un dosar in judecata? Unele surse spun 6 luni, altele 3 ani. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,

Termenul de depunere a acțiunii în judecată este de 3 ani de la data scadenței, adică data la care urma să fie restituită datoria.
Urmează să depuneți acțiunea împotriva succesorilor, or, din aprilie până în prezent, se prezumă că aceștia deja au acceptat moștenirea, doar, dacă nu au renunțat, având... mai detaliat în vedere și masa succesorală.

6 octombrie 2021