Teroare la serviciu din partea sefului

7 februarie 2019 58

Buna ziua. Am nevoie de o solutie pentru a "cuminti" sefa. Am 43 ani, sunt mama singura, muncesc contabill la o casa de copii, fiica are 7ani. La moment sunt de trei zile pe bulrtin cu fetita cu ORVI, dar sefa ma telefoneaza si ma insulta: "daca ai copil si vrei sa stai cu ea pe buletin, atunici scrie cerere si stai cat vrei. Tu trebuie sa-mi fii la lucru, da pe dansa las-o cu frati-suo sau cu mama-ta". Apropo, fiul are 23 ani, si el deja munceste, iar mama mea e dupa operatie. Din pacate, asta nu e prima situatie cand sefa nascoceste reguli de ale sale si ni le impune tuturor din colectiv, dar la reprosul ca noi am proceda cum zice doar urmand exemplul ei, zice ca ea e contabil-sef si face ce vrea. Va rog mult, aratati-mi o solutie de a o calma. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Într-adevăr pentru a nu avea probleme puteți solicita un concediu de la angajator pentru a fi în drept să stați acasă să aveți grijă de cel bolnav.

Cu privire contabila-șef, puteți scrie o plângere la Inspecția teritorială a Muncii pe numele acesteia indicând toate neplăcerile care le aveți în legătură... mai detaliat cu ea totodată încercați să probați toate aceste momente.

7 februarie 2019