Test ADN

1 decembrie 2018 108

Buna ziua! As dori sa-l dau in judecata pe fostul concubin pentru stabilirea paternitatii si stabilirea unei pensii alimentare. Problema este ca copilul poarta numele meu de familie, iar el nu are nici o obligatiune fata de copil. Spuneti-mi, va rog, care este procedura in asemenea cazuri?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Vă adresați cu o cerere de chemare în judecată privind constatarea paternității și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.
Solicitați dispunerea efectuării testului ADN pentru stabilirea paternității.

2 decembrie 2018