Test ADN solicitat de tatal copilului

9 noiembrie 2019 62

Are dreptul tata copilului sa ceara copilul pentru a face testul ADN fara acordul mamei, daca el nu este inscris in certificatul de nastere al copilului ca tata?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

In asemenea caz bărbatul care se crede tată al copilului urmează să o acționeze pe mama copilului în instanta de judecată cu o cerere privind constatarea paternității.
La cererea de chemare în judecată anexați o cerere de numire a expertizei genetice(ADN) și numiți instituția unde doriți sa fie efectuată expertiza.
De... mai detaliat curând Laboratorul Centrului de Medicină Legală efectuează asemenea expertize.

10 noiembrie 2019