Test paternitate

1 decembrie 2021 31

Bună ziua. Am depus o acțiune impotriva fostului concubin privind stabilirea paternității și încasarea pensiei de întreținere pentru copil. Instanta a dispus efectuarea expertizei (test de paternitate), dar concubinul nu a fost la sedinta. Și nici nu va veni sa facă testul. Ce pot face eu mai departe dacă el nu vine să dăm testul?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În astfel de situații rolul activ îl poartă instanța la obligarea pârtii de a efectua anumite acțiuni, mai mult ca atât pe așa tip de Litigii, poate fi dispusă darea în căutare și aducerea silită potrivit CPC în ședința de judecată a pârâtului.

Ar fi bine să va angajați un... mai detaliat avocat să vă apere interesele.

3 decembrie 2021