Testament

11 iunie 2019 83

Bună ziua. După decesul părinților, am primit testament ca proprietară a averii părinților. După deces, frații și surorile au dreptul să înainteze pretenții la avere? Eu ca proprietară ce oportunități am și ce drepturi au ei?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs în baza testamentului urmează să moșteniți masa succesorală indicată asupra căreia ceilalți moștenitori legali nu pot pretinde.

Deci în concluzie ei n-au nici un drept asupra averii care urmează să o moșteniți prin testament .

11 iunie 2019